Інвентаризацію треба проводити після закриття касових змін або до відкриття касової зміни, для того щоб товар що йде у продаж рахувався у проведенні інвентаризації.
- Перейдіть у розділ Товари / Накладні. Тут будуть відображатись усі проведенні інвентаризації.
- Для створення нового документу натисніть кнопку Створити.
- Оберіть склад та дату проведення (можна обрати як теперішню так і минулу).
Інвентаризація складається з трьох кроків.
1 крок. Підрахунок страв та напівфабрикатів, для яких ще не створювалися акти приготування, тобто якщо на кухні є певні заготовки.
- Заповнити списки напівфабрикатів можна вручну, обираючи з випадаючого списку, або оберіть Дії / Заповнити за залишками, рухом та категоріями.
- Оберіть групу і система підтягне всі напівфабрикати.
- Натисніть Далі.
2 крок. Підрахунок придбаних товарів, страв та заготовок.
- Оберіть Дії / Заповнити за залишками, рухом та категоріями.
- Оберіть або Всі бухгалтерські категорії, або певну бухгалтерську категорію, або групу.
*Сюди потрапляють ті позиції, які є на залишку на вказаному складі, незалежно від того це від'ємні залишки чи плюсивні. Якщо потрапляють позиції які не мають бути у списку, перевірте причини її потрапляння:
- Натисніть на позицію правою кнопкою мишки та оберіть Рух товару.
- Якщо цієї позиції не мало бути в даній інвентаризації, приберіть її з усіх документів та наново заповніть інвентаризацію. *Просто видалити її не має сенсу, оскільки при проведенні наступної інвентаризації вона знов з'явиться.
- Зніміть позначку З проведенням.
- Натисніть Зберегти для збереження у чернетки.
- Оберіть на верхній панелі Друк бланку інвентаризації або Вивантаження в Excel. *Роздрукувати бланк можна або просто переліком, або з урахуванням груп, або з урахуванням категорий. Система розподіляє все по окремим вкладкам.
- Віддайте роздрукований бланк співробітнику для заповнення.
Після заповнення співробітниками бланку, перенесіть отримані дані у електронну таблицю за тими самими кроками 1 і 2.
*Система автоматично розкладає напівфабрикати на інгредієнти, в таблиці вони виділяються курсивом. **Можливості виправити кількість позицій немає, можна або додати ще одну позицію, або виправити кількість самого напівфабрикату. Якщо є товари у вигляді із фасування, є можливість заповнити дані у вигляді фасування.
- В колонці Тара оберіть вид фасування, кількість у фасовці.
- Клікніть правою кнопкою мишки та оберіть Додати поточну позицію, якщо фасувань декілька. *Таких рядків може бути необмежена кількість.
*Книжкова кількість у таблиці відсутня з метою запобігання навмисного коригування даних під книжкову кількість. Вона з'явиться лише після збереження усіх рядків. Зберегти можна або по кожній позиції, або натисніть у будь якій частині таблиці правою кнопкою мишки та оберіть
Зберегти все.
3 крок. Аналіз інвентаризації.
- Перевірити позиції можна або з розбивкою по папкам, або натисніть Розгрупувати (всі позиції будуть у загальному списку).
- Зробіть сортування або за Різницєю кількості, або за Різницею сум.
- Проведіть аналіз.
- Для виправлення фактичної кількості поверніться на другий крок та натисніть Перерахувати.
- Внесіть нову фактичну кількість.
- Натисніть Зберегти.
- Додайте до позиції коментар, за необхідністю.
*Всі редагування зберігаються в історії проведення змін. Якщо за рухом товару була виявлена якась помилка, або не той склад чи документ, можна провести його заднім числом, і книжкова кількість буде перерахована автоматично.
Після перевірки натисніть позначку
З проведенням /
Зберегти й закрити.
Роздрукуйте або порівняльну відомість, або опис.