Як відкрити ресторан в Україні?

Покрокова інструкція
Ресторанний бізнес – перспективний напрямок у сфері громадського харчування. Відкрити ресторан у 2024 році, який приноситиме стабільний прибуток – мрія багатьох підприємців. Але не кожен готовий робити кроки на шляху досягнення поставленої мети.

До того ж ресторанний бізнес має низку особливостей, які необхідно враховувати. І, для того щоб вкладення якнайшвидше окупилися, необхідно ще до відкриття закладу дізнатися якнайбільше про цей вид бізнесу. У статті ми розповімо, як відкрити ресторан з нуля та правильно організувати усі робочі процеси.
Открываем прибыльное кафе

Визначення типу ресторану

Іноді формат закладу визначається з концепцією або меню. Рідше купується приміщення, після чого вибирається концепція. Але за такого підходу вдасться орієнтуватися на цільову аудиторію, яка й відвідуватиме заклад. Наприклад, якщо буде обрано приміщення неподалік бізнес-центрів, тоді краще наголосити на широкий вибір страв з невисокими цінами. У такому разі офісні роботи обідатимуть у вашому закладі на щоденній основі.
Вибір типу закладу проводиться за наступними параметрами:
  • 1
    Формат
    Існують ресторани двох форматів - престижні та повсякденні. Престижні ресторани вирізняються розкішним декором, у них дотримується дрес-код, пропонуються унікальні та вишукані страви. Повсякденні ресторани мають невимушену атмосферу, там відсутня дрес-код, а їхнє меню менш витончене.
  • 2
    Цінова політика
    У ресторанному бізнесі такий параметр значно варіюється. При цьому важливу роль відіграють фінансові можливості самого підприємця. Адже від рівня закладу залежать і його витрати. Багато експертів у цьому напрямку вкрай не радять рестораторам-початківцям відкривати заклад із ціновою політикою вище середнього. А вся річ у тому, що клієнти таких ресторанів вирізняються претензійністю. До того ж, існує безліч ризиків при відкритті такого закладу. Для підприємців-початківців оптимальним рішенням стане відкриття ресторану з помірною ціновою політикою.
  • 3
    Кухня
    Від вибору кухні безпосередньо залежатиме й інтер'єр ресторану. Найбільш популярними є українська, італійська, французька та японська кухні. Звісно, деякі ресторатори обирають екзотичні варіанти. Наприклад, наголошують на стравах молекулярної кухні або пропонують веганське меню. Але варто пам'ятати, що при виборі вузької ніші ви ризикуєте скоротити обсяг цільової аудиторії.
  • 4
    Кількість відвідувачів
    Зазвичай підприємці-початківці намагаються розмістити у закладі якнайбільше посадкових місць. Але найбільш популярним варіантом є заклади, розраховані на 30-50 гостей. Під таку кількість відвідувачів набагато простіше підібрати приміщення.
Открываем прибыльное кафе

Збір документів для відкриття

Питання, які документи знадобляться у 2024 році для відкриття ресторану цікавить багатьох підприємців. І перше, що потрібно буде зробити ще до відкриття – зареєструватись як юридична особа. Оптимальним варіантом стане реєстрація як ТОВ. Але на цьому не всі. Під час відкриття знадобиться оформити низку документів, серед яких варто виділити:

  • документ, що підтверджує реєстрацію касового апарату;
  • висновок, отриманий від Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів щодо відповідності санітарним нормам;
  • договору на вивіз сміття та дезінсекцію;
  • висновок від ДСНС про те, що заклад відповідає стандартам пожежної безпеки;
  • договір про охорону приміщення та підключення системи сигналізації.

І все це – лише основні документи, які будуть потрібні при відкритті закладу. Підприємець змушений враховувати багато нюансів. Особливо у питанні оформлення документації. Адже якщо якийсь момент не буде враховано, то в майбутньому все це може призвести до штрафів та постійних перевірок.
Открываем прибыльное кафе

Створення бізнес-плану

Вже на стадії планування складається бізнес-план. Він виконує функцію "схеми", яка дозволить виділити основні етапи з чіткими KPI. При цьому існує відразу два різновиди бізнес-плану: для внутрішнього та зовнішнього використання.

Перший документ потрібен кожному підприємцю, оскільки саме за його допомогою вдасться побачити перспективи створення ресторану. Він міститиме наступні пункти:

  • детальний перелік страв та напоїв;
  • загальний опис закладу громадського харчування (площа приміщення, концепція та інші параметри);
  • планові витрати;
  • час окупності інвестицій;
  • приблизна сума витрат щомісячного характеру (орендна плата, зарплата персоналу, комунальні платежі, витрати на продукти й не лише);
  • прогноз фінансового зростання.

А ось другий варіант бізнес-плану орієнтований на того, кого ресторатор має намір залучити до своєї справи. Наприклад, такий документ знадобиться, якщо планується оформлення кредиту чи залучення інвестицій. Подібний бізнес-план повинен містити дані про приміщення, розмір заробітної плати персоналу, концепцію закладу. Важливо, що цей документ створюється виходячи з досліджень ринку. І надалі всі показники, які там присутні, потребуватимуть коригування.
Открываем прибыльное кафе

Вибір приміщення

Пошук потрібного приміщення – складний процес. Але багато фахівців рекомендують підійти до цього етапу відповідально.

Відповідно до загальновідомого правила, чим меншою буде сума середнього чека у закладі, тим більше відвідувачів його має відвідувати. І якщо ресторани преміум-класу з наявністю екзотичної кухні можуть собі дозволити розміщення десь далеко від центру чи навіть цивілізації, то з бюджетними закладами все по-іншому. Найкращим варіантом для такого формату є жваві вулиці.

Важливо також звернути увагу і на конкуренцію. Якщо її повністю уникнути не вдається, краще підібрати місце із закладами інших форматів.

Потенційна аудиторія також має відповідати рівню закладу. І це насамперед стосується цін. Наприклад, бюджетний ресторан тайської кухні краще розмістити неподалік ринку, а веганське кафе біля фітнес-клубу.

Краще не займатися подібними питаннями самостійно та доручити цю роботу професіоналам. Адже тільки так, чи вдасться уникнути багатьох помилок.
Открываем прибыльное кафе

Купівля обладнання та меблів

Меблі та обладнання складають суттєву статтю витрат при відкритті ресторану. Також не варто забувати про посуд.

Якщо підбором техніки для кухні може займатися і шеф-кухар, купівля меблів має безліч нюансів. Необхідно враховувати такий показник, як рівень її зношування. Також важливо, щоб вона вписувалася у загальний стиль закладу.

Здійснювати замовлення столового інвентарю найкраще на сайтах спеціалізованих компаній. Це рішення стане вигідним одразу з кількох причин. Наприклад, посуд та прилади у великій кількості там вдасться придбати за оптовою ціною. До того ж, подібні магазини найчастіше готові здійснювати і ремонт обладнання, якщо він знадобиться. Якщо посуд розіб'ється, а частина приладів загубиться – тут можна буде будь-якої миті докупити необхідну кількість інвентарю.
Открываем прибыльное кафе

Впровадження сучасних технологій

Сучасний заклад неможливо уявити без спеціалізованого програмного забезпечення. Адже саме воно дозволяє здійснювати контроль за роботою персоналу, вести облік, стежити за закупками. До того ж за його допомогою вдасться керувати та контролювати кожну з ділянок закладу, організувати коректний управлінський облік.

Для управління ресторанним бізнесом найкраще підійде Syrve. Це програмне забезпечення створене для задоволення складних і динамічних потреб ресторанного бізнесу, завдяки чому ваш заклад буде процвітати.
Открываем прибыльное кафе

Пошук персоналу

Досвідчені ресторатори стверджують, що найкращим рішенням не займатиметься цим питанням самостійно, а довірити це спеціалізованому агентству. Але за наявності обмеженого бюджету це питання доведеться вирішувати власними силами.

Наприклад, для миття посуду та прибирання персонал можна набирати за підсумками співбесіди без резюме. А ось для роботи безпосередньо з гостями враховується попередній досвід. Тому решта персонал повинен мати рекомендації та відповідний досвід роботи. При прийомі на роботу кухарів доведеться їх навички та досвід роботи перевіряти особисто. Варто врахувати, що у цьому питанні далеко не перше місце займає талант. Важливо, щоб людина вміла задовольнити потреби цільової аудиторії та розуміла загальну концепцію закладу.

Найчастіше підприємці-початківці покладаються на власні уявлення про ідеальний ресторан. Але робити це не варто. Адже відвідуватиме заклад не тільки ви чи ваші родичі. Тому покладатись виключно на власні смаки не варто.
Открываем прибыльное кафе

Створення меню, підбір постачальників

Робота над меню починається одразу після затвердження концепції закладу. Ключовою фігурою у цьому процесі є шеф-кухар. Саме він має брати безпосередню участь у розробці меню. Він створити перелік пропозицій, після чого власник усе це оцінює.

А ось пошук постачальників найчастіше здійснюється власником ресторану. В окремих випадках цей процес може виконуватися менеджером із закупівлі. Один заклад може співпрацювати з 10 постачальниками. До того ж програма дозволить відстежувати динаміку цін у постачальників та робити автоматичні замовлення за найкращими цінами.

Чому потрібно одразу автоматизувати ресторан?

Що ще потрібне для відкриття ресторану? У процесі відкриття закладу громадського харчування важливо враховувати безліч факторів, одним із яких є автоматизація ресторану. Без впровадження сучасних технологій ваш бізнес помітно просідатиме в порівнянні з конкурентами.

З першого дня відкриття необхідно запроваджувати у закладі систему автоматизації. Вона дозволить оптимізувати всі робочі процеси і дасть можливість прискорити роботу персоналу і не тільки. Реалізується автоматизація у закладі за допомогою програмних комплексів. Фахівці Смарт-кафе допоможуть впровадити професійне програмне забезпечення та підберуть відповідне обладнання з огляду на формат закладу.

Використання системи автоматизації з першого дня відкриття дозволить спочатку вести всі бізнес-процеси на належному рівні. Власник закладу зможе контролювати кожен робочий процес, а головне зуміє вже спочатку зрозуміти в якому напрямку потрібні зміни. Це дозволить набагато швидше вийти на бажаний заробіток та зайняти гідне місце серед конкурентів.

Скільки коштує відкрити ресторан?

Все залежить від формату закладу. Витрати матимуть постійний чи разовий характер. До першої категорії варто віднести регулярне постачання продуктів, комунальні послуги, страхові внески та сплату податку, витрати на персонал (заробітна плата), оренда приміщення. При відкритті ресторану доведеться придбати меблі, посуд, обладнання, встановити вивіску, зробити ремонт – це разові вкладення.

Якщо буде куплено недорого обладнання та орендовано невелике приміщення, то вдасться обійтися скромною сумою - до 30 000 $. Але для запуску ресторану з унікальною концепцією та з великим вибором страв знадобиться понад 70 000 $. У будь-якому випадку фінальна вартість залежатиме від обраної концепції, бізнес-плану та ряду інших факторів.

Скільки часу потрібно для відкриття ресторану?

Всі перелічені вище пункти – це етапи, які необхідно буде пройти, для того, щоб відкрити власний заклад. Час виконання кожного пункту залежить від досвіду підприємця та інших моментів.

Якщо все організувати грамотно і весь процес піде за планом, то невеликий ресторан вдасться відкрити вже через 3-4 місяці.
А ось щоб підготувати до відкриття ресторан преміум класу може знадобитися від 4 до 6 місяців.

Висновок

Запуск ресторанного бізнесу – процес, який потребує ретельної підготовки та врахування багатьох моментів. Основними критеріями успіху є вибір гарного розташування, підбір грамотного персоналу для якісного обслуговування, а також смачна кухня. І хоч ця справа не легка, але дуже перспективна.
При розумному та відповідальному підході, а також застосовуючи сучасні сервіси для автоматизації процесів у ресторані, ви отримаєте очікуваний результат!
Автоматизуйте Ваш ресторан - підготуйтеся до відкриття!
Замовте консультацію щодо автоматизації ресторану з нашим експертом. Ми розповімо:

1. Як уникнути зловживань персоналу
2. Які звіти потрібні для успіху закладу
3. Як мотивувати персонал продавати більше
4. Як поєднати всі відділи кафе: касу, кухню, склад
Ви у гарній компанії
Ви у гарній компанії
Ми у соцмережах
© 2024 СМАРТ КАФЕ
Контакти
Відділу продажу
+38 (063) 514-82-56
------------------
Техпідтримка
08:00 - 24:00
+38 (063) 514-82-53

м. Одеса, пров. Онілової, б.18, оф. 8.
м. Київ, вул. Євгена Сверстюка, 11А, оф. 1114